Bursa’da Newroz kutlaması: Alana alınmayan renkler dalgalandı

BURSA – Bursa’da Newroz, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) tarafından düzenlenen Newroz kutlaması Arabayatağı Pazar Alanı’nda yapıldı. Kutlamaya İstanbul Milletvekili Kezban Konukçu, sanatçı Ayşenur Kolivar ve Şahin Farqin katıldı. Polis engeline rağmen alanda sarı, kırmızı, yeşil renkteki puşi ve bayraklar dalgalandığı kutlamaya coşku hakimdi.

YÖRESEL KIYAFET GİYEN BİR KADIN ALANA ALINMADI

Kutlamanın yapılacağı alana girişte polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Kutlamalara katılmak isteyenler üç kontrol noktasından geçerek alana girebildi. Yöresel kıyafet giyen bir kadın ‘talimat olduğu’ gerekçesiyle polis tarafından içeri alınmadı. Yeşil, kırmızı, sarı renklerden oluşan puşiler de ‘Kürdistan bayrağı renklerinde olduğu’ gerekçesiyle alana alınmadı.

“Barbarlığa ve gericiliğe karşı halklara özgürlük” pankartı açılan Newroz kutlamasında “Selo Başkan” sloganları için de uyarı yapıldı.

Ayşenur Kolivar’ın müzik dinletisiyle başlayan kutlamaya, 31 Mart yerel seçimlerinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayını çıkaran Emek Partisi İl Örgütü de katıldı.

KONUŞMALAR SIRASINDA BAYRAKLARA POLİS ENGELİ

DEM Parti Bursa İl Eşbaşkanlarının konuşması sırasında AK Parti ve MHP yuhalandı. DEM Parti Bursa İl Eşbaşkanı Mehmet Deniz Büyük, konuşmasında cezaevlerinde açlık grevlerinde olan siyasi tutukluların taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Kürt sorununun çözümünün parlamentoda, demokratik yollarla olduğunu belirten Büyük, “Üçüncü yolun yolcuları, AKP ve MHP’nin temsil ettiği inkarcı ve kendine muhalefet diyen ama muhalefet olamayan CHP ve onunla birlikte hareket eden güçler kendilerini alternatif gibi sunmaya çalışıyor ama üçüncü bir seçenek var. DEM parti var. Bu seçimlerin galibi DEM Parti olacak” diye konuştu.

Konuşmalar sırasında Kürdistan bayrağı açmaya çalışan bir kişi polis tarafından engellendi. Polis önlemlerine rağmen alanda bayraklar ve kırmızı, sarı, yeşil renkteki puşiler dalgalandı. Kutlama Şahin Farqin müzik dinletisiyle devam etti. Dinletide halaylar çekildi.

Dinletinin ardından DEM Parti’nin il ve ilçe belediye başkan adayları tanıtıldı.

DEM Parti İstanbul Milletvekili Kezban Konukçu

‘SARAYLAR, SALTANATLAR GİDER, BİZ KALIRIZ’

Aday tanımının ardından konuşan İstanbul Milletvekili Kezban Konukçu, yakın zamanda Bursa’dan da bir milletvekili çıkarmak istediklerini ifade ederek, Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak’a selam yolladı. Konukçu, “Saraydaki zalim bizleri daha fazla ezebilmek için emeğimizi çalan patron zalimlerle ittifak yapıyor. Bizi ezmeye çalışıyorlar. Onların kirli ittifakı varsa bizim de halkların kardeşliği ittifakımız var. Bu ittifak sayesinde bugünlere geldik. DEM Parti sayesinde geleceğimizi kazanacağız. O zalimler iyi duysunlar saraylar, saltanatlar gider, biz kalırız. Bursa’da ağırlıklı olarak emekçiler, işçiler ve Kürt halkı ezilmektedir. Bu topraklarda tüm ezilenlerin kaderi birdir. DEM Parti hepimizin özgürlüğünün garantisidir” diye konuştu.

Konukçu’nun konuşmasının ardından DEM Parti adayları tarafından Newroz ateşi yakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x