Doktor :” Karaciğer için en zararlı hap , çoğumuzun sıklıkla kullandığı reçetesiz bir ilaç “

Yani izin verilen maksimum dozu aşmadan doktorun talimatlarına tam olarak uymak ve ilacı sadece doktor reçetesine göre almak son derece önemlidir. Ancak maalesef birçok kişi kendilerine ateş düşürücü ilaç reçete etmektedir.

İzin verilen maksimum doz yetişkinler için parasetamol: Günde 4 gram

Risk faktörleri varsa: alkol tüketimi, diğer hepatotoksik ilaçlarla kombinasyon (örneğin romatoid artrit için metotreksat), diğer karaciğer hastalıkları, o zaman güvenli doz günde üç grama düşürülür. gün (yani günde en fazla üç adet 1000 mg’lık tablet alabilirsiniz),” diye açıklıyor Dr.

“Çocuklarda izin verilen maksimum doz elbette çok daha azdır ve kiloya göre hesaplanır. Bebekler, çocuklar ve ergenler ihtiyaç halinde her 4 ila 6 saatte bir 10 ila 15 mg/kg alabilirler, ancak bir süre boyunca beş dozdan fazla almayın. 24 saatlik bir süre. Maksimum günlük doz, çocuğun vücut ağırlığının kg’ı başına 75 mg’dır” tavsiyesinde bulunur doktor.

Uzman, “İstatistiklere göre, parasetamol kötüye kullanımı vakalarında ölüm oranı %30’a ulaşıyor ve bu hastaların %50’si yalnızca karaciğer nakliyle kurtarılabiliyor; bu onların hayatta kalmak için tek şansı.” Uzman ayrıca parasetamolün diğer birçok ilacın ana etken maddesi olarak yer aldığını da hatırlatıyor. Dr. “Bu nedenle, bir kişi dozu ayarlamadan bu tür iki ilacı alırsa, akut zehirlenme meydana gelebilir” diyor.
Önemli: Makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve bir uzmana danışmanın yerine geçmez!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x